Partner serwisu
Intermodal i logistyka

NCBR rozstrzygnęło przetarg na polskie technologie łupkowe

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
22-05-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
NCBR rozstrzygnęło przetarg na polskie technologie łupkowe
fot. Włodzimierz Włoch
15 konsorcjów naukowo-przemysłowych na prace B+R rozwijające własne technologie wydobycia gazu łupkowego w Polsce zainwestuje ponad 100 mln złotych, drugie tyle przeznaczy na projekty NCBR - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki pierwszej edycji programu Blue Gaz – Polski Gas Łupkowy.

W konkursie, którego nabór zakończył się 22 listopada 2012 roku złożono 22 wnioski, natomiast do oceny merytorycznej zostało zakwalifikowanych 19 projektów z czego dofinansowanie otrzyma ostatecznie 15 z nich. Na badania i prace rozwojowe nad wydobyciem gazu łupkowego zostanie przeznaczone 225 mln zł, z czego około 121 mln pochodzi od NCBR, natomiast 104 mln zł stanowi wkład własny przedsiębiorców.

Wśród projektodawców znaleźli się nie tylko liderzy rynku energetycznego tj.: PGNiG, Lotos czy Orlen, ale także Strzelecki Energia Sp. z o.o., która otrzymała 6 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego na łącznym obszarze 5 000 km kwadratowych. Dofinansowanie otrzymają również takie firmy jak Baltic Ceramics Sp z o.o. czy Polymed Ltd Sp.z o.o., zajmujące się dostarczaniem wysokospecjalistycznych produktów wykorzystywanych przy wydobyciu gazu łupkowego.

 

- Eksploatacja gazu łupkowego stała się prawdopodobna dzięki postępowi w badaniach geologicznych i rozwojowi technologii wydobywczych. Jednak wydobycie gazu z łupków na skalę przemysłową w naszym kraju wymaga zaangażowaniu polskich naukowców, ekspertów i firm, które przeznaczą własne środki na projekty badawcze. Tylko przy takiej współpracy wypracujemy własne technologie eksploatacji gazu łupkowego, odpowiadające polskim uwarunkowaniom geologicznym i prawnym, a także zapewnimy wysokie wymagania ochrony środowiska naturalnego - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

- W konkursie pojawiło się stosunkowo dużo aplikacji nie tylko od dużych firm, ale także od małych i średnich przedsiębiorstw. Takie zainteresowanie pokazuje duży potencjał rozwoju polskiej gospodarki opartej na gazie łupkowym - komentuje prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Małe i średnie firmy mają szansę na realizację dużych projektów związanych z gazem łupkowym projektów przy współpracy z najprężniejszymi korporacjami w branży, poprzez dostarczanie im niektórych produktów czy usług – dodaje.

 

Zewnętrzny zespół oceniający aplikacje miał charakter ekspercki i międzynarodowy, w składzie którego znaleźli się recenzenci z najlepszych ośrodków akademickich z Polski i z zagranicy (m.in. z ETH Zürich, Indiana University z USA czy Imperial College London). Każdy projekt oceniało aż 5 ekspertów, w tym co najmniej dwóch z zagranicy.

 

Przyznane przez NCBR dofinansowanie pozwala na rozpoczęcie innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii wydobycia gazu łupkowego. - W całej Polsce ruszyło już wiele odwiertów gazu z łupków. Rozstrzygnięcie konkursu może znaczenie przyspieszyć eksploatacje tego surowca w naszym kraju. Polskie uwarunkowania geologiczne odbiegają znacznie od tych występujących m.in. w USA, dlatego niezmiernie ważne jest rozwijanie własnych, oryginalnych technologii wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Nasz program to także szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy światem nauki a gospodarki poprzez większe zaangażowanie przedsiębiorstw w prace badawczo-rozwojowe - wyjaśnia Kurzydłowski.

 

Program „Blue-Gas – Polski Gaz Łupkowy” jest wynikiem podpisanego 11 lipca 2012 roku porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Agencją Rozwoju Przemysłu S. A. Budżet przeznaczony na realizację programu wynosi 1 mld złotych. NCBR przeznaczy na ten cel 250 mln złotych, natomiast kolejne 250 mln złotych przekazane zostanie przez ARP S.A. z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w formie pożyczek dla przedsiębiorców. Pozostałe 500 mln to wkład własny przemysłu zainteresowanego wykorzystaniem wyników badań.

 

Kolejny konkurs zostanie ogłoszony w IV kwartale br.
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5